فراخوان دومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک

دومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک در سه بخش برگزار می‌شود:

 

اهداف سمپوزیوم:

1- توجه و التزام به ديدگاه ” پژوهش محوري” در عرصه هنر- صنعت گرافيك و مطالعات بينا رشته اي.
2- پيوند و تعامل رشته هاي هنري به ويژه گرافيك با رشته هاي مختلف ديگر.
3- ارتقاء سطح كيفي علمي دانشجويان هنر و آشنايي با مطالعات بينا رشته اي.
4- آشنايي با شيوه ها و جريان هاي هنري به روز و كار آمد در عرصه گرافيك ايران در عرصه خلق اثر.
5- معرفي نسل جديد طراحان گرافيك ايران.
6- پاسداشت روز جهاني گرافيك به عنوان رخدادي مهم در تقويم گرافيك جهاني.

………………………………………………………………….


سخن رئیس سمپوزیوم:


ارتباطات از طرق گوناگون صورت می گیرد و مهمترین مؤلفه آن «نوع و شیوه ارتباط» و در نهایت «اثر بخشی» آن بر روح و روان مخاطب است. یکی از ماناترین و اثر گذارترین نوع ارتباط، «ارتباطات بصری» می باشد که حجم وسیعی از این نوع ارتباط به عنوان ساده ترین، گویاترین و نافذترین نوع بیان در سطوح مختلف جامعه مورد بهره قرار می گیرد.
یکی از رشته هایی که به عنوان هنر- صنعت بار مسئولیتی جذب، مفاهمه و ارتقاء سطح بصری جامعه را دارد، رشته گرافیک است که سابقه ای 90 ساله در ایران دارد. این هنر در دو گونه «سنتی» و «مدرن» آن تعابیر و تعاریف گوناگونی را در خود دارد که ساختار سنتی گرافیک در قالب نقوشی است که به طور ویژه بر روی ظروف، ابزار و ادوات مختلف و به طور ویژه بر روی معماری ایرانی دیده می شود. ساختار مدرن آن با ظهور چاپ متبلور می گردد و در بعد صنعتی آن رخنمون می گردد.
گرافیک با دو شاخصه «ماهیت» (شکل و رنگ) و «هویت» (محتوی و مفهوم) در پی گذر از ظواهر و درنوردیدن ساحت باطن اشکال است. در واقع گرافیک با شعار «کثرت زدایی » رویکردی موجز گرایانه و «مینیمالیسم » دارد. باری، ارج نهادن به هنر- صنعت گرافیک و ارج گذاشتن به این عرصه با «روز جهانی گرافیک» ممزوج گشته که در قالب مراسم های مختلف در سطح جهان انجام می گردد. در ایران نیز در قالب برنامه های مختلف، این روز گرامی داشته می شود.
هدف برگزاركنندگان دومين سمپوزيوم ملي روز جهاني گرافيك با اهداف مشخص، “ديدگاه پژوهشي” در عرصه گرافيك است.
“مطالعات تعاملي” رشته گرافيك با ديگر رشته ها از دغدغه هاي مهم برگزار كنندگان سمپوزيوم دوم است.
در آخر بنده به عنوان عضوی از این جامعه هنری، از عزیزانی که بی ادعا و از روی دلدادگی و عشق در این مسیر همگام ما بوده اند، سر تعظیم و ارادت خم می نمایم.

منصور مهرنگار

رئیس دومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک

اشتراک
admin2
بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار